UzmanlıkAlanlarım

Üveit Tedavisi

Üveit Tedavisi

Unutmayınız!

Üveit ciddi, sinsi seyirli ve kronik bir hastalıktır. Bu nedenle erken tanı, doğru tedavi, sık ve iyi takip, iyi bir hasta-hekim uyumu ile görme kurtarılabilir!

Üveit Nedir?

Göz küresi kabuğunun orta tabakası olan ve damarda zengin bulunan uvea dokusunun iltihabıdır. Bu durum görmeyi ciddi şekilde tehdit eden durumlara neden olmaktadır. Tedavi edilmediği takdirde gözde ciddi hasarlara ve körlüğe neden olur. Erken teşhis ve tedavi ile görme korunabilir. Üveit, katarakt, glokom, bandkeratopatisi ve retina ödemi gibi ciddi komplikasyonlara sebep olabilir.

Üvetin çeşitleri nelerdir?

Üveit, gözde tutulduğu yere bağlı olarak değişik isimlerle adlandırılırlar. Eğer uveanın ön kısmı olan iris ve ön kamara tutulduysa buna iritis veya ön üveit, uveanın orta kısmının tutulmasına siklit, uveanın arka bölümünün tutulmasına ise koroidit denir. Bazı durumlarda tüm uvea etkilenir, buna da panüveit adı verilir. Üveitlerin %90’ı ön kısmı tutar. Üveit ciddi, sinsi seyirli ve kronik bir hastalıktır.

Üveit yapabilen hastalıklar nelerdir?

 • Behçet hastalığı
 • Enfeksiyonlar (bakteri, virüs, parazit ya da mantarlar) başka bölgelerden göze yayılabilir; tüberküloz, sifilis (frengi), herpes, toxoplazmoz, v.b.),
 • Göz travması,
 • Bağışıklık sistemi hastalıkları, romatizmal hastalıklar, ülseratif kolit.

Üveit hastalığının belirtileri nelerdir?

 • Şiddetli göz ağrısı,
 • Baş ağrısı,
 • Bulanık görme,
 • Kamaşma, ışığa karşı hassasiyet,
 • Kırmızı göz,
 • İris damarlarında ödem,
 • Göz yaşarması
 • Göz bebeğinde küçülme,
 • Görme alanında oluşan lekeler,
 • Görmede azalma veya bulanıklaşma

Üveit tanısı nasıl konmaktadır?

Üveit; bazen sinsice başlar, tanısı için tam bir göz muayenesi olmanız gerekir. Göz muayenesi dışında bazen göz dibi fundus anjiyosuna, ultrasonografi, ERG gibi tetkiklerin çektirilmesine gerek olabilir. Göz muayenesi yanında sistemik bir hastalık olup olmadığı da araştırılmalıdır.

Üveit tedavisi

Üveitin kesin tedavisi yoktur.  Yaygın olarak steroid ve göz bebeğini büyüten ilaçlar içeren damlalar sıklıkla kullanılmaktadır. İlaç tedavisinde amaç iltihabı azaltmak, hastayı rahatlatmak, görmeyi korumak ve görme kaybına sebep olabilecek komplikasyonlara engel olmaktır. Eğer üveitle birlikte glokom veya katarakt tanısı konmuş ise gerektiğinde cerrahi müdahale yapılmalıdır. Bazı özel üveit tipleri dışında genellikle göz içine mercek yerleştirilebilir. Yeni damar oluşumları neticesinde meydana gelen ve gerilemeyen vitreus içi kanama, vitreus içinde yoğun iltihabi yanıt neticesinde gelişen yoğunlaşma ve kesiflikleri olan ve ayrıca ilaçla tedaviye yanıt alınamayan kistoidmakula ödemli hastalara ise vitrektomi  ameliyatı gerekebilir.

Behçet Hastalığı
İlk kez 1937 yılında Türk dermatolog Ordinaryüs Prof. Dr. Hulusi Behçet tarafından tarif edilmiştir.
Behçet hastalığı, ağızda ve genital (cinsel organlar) bölgelerde yaralara ve gözde enflamasyona (iltihaba) yol açan kronik bir hastalıktır. Genellikle İpekyolu kuşağı denilen belirli enlemlerde yaşayan kişileri, Akdeniz ülkeleri, İsrail ve Japonya’da ve son zamanlarda en çok yurdumuzda görülmektedir.
Bu önemli belirtilerden başka büyük damarlar, merkezi sinir sistemi (beyin), eklemler, cilt, sindirim sistemi, cilt, akciğerler gibi değişik organlar üzerinde yıkıcı etkileri olabilir. Behçet hastalığının nedeni tam olarak bilinmemektedir.Genetik etkiler, geçirilmiş hastalıklar ve çevre faktörleri sorumlu tutulmakla birlikte, tek bir neden gösterilememektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir